Stanowiska w sprawach publicznych

Apel Rady Miejskiej w Giżycku z dnia 29 stycznia 2013r. do przedsiębiorców prowadzących działalność handlową na terenie miasta Giżycka..

              Apel Rady Miejskiej w Giżycku

    z dnia 29 stycznia 2013r.

do przedsiębiorców prowadzących działalność handlową na terenie miasta Giżycka.

 

   Działając na podstawie § 15 ust. 2 pkt 4 Statutu Miasta Giżycka Rada Miejska apeluje do przedsiębiorców prowadzących działalność handlową na terenie naszego miasta o przestrzeganie zapisów Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, a w szczególności jej art. 10 ust.1 , który brzmi „ Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego sporządza się w języku polskim”  i zamieszczanie w witrynach sklepowych informacji o promocjach i wyprzedażach w języku polskim.

   Zamieszczane w witrynach sklepów napisy w języku angielskim o prowadzonych akcjach promocyjnych i wyprzedażach mogą świadczyć o braku szacunku dla naszego języka ojczystego i obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej prawa.  Powoduje to, że osoby nie znające tego języka mogą być wprowadzone w błąd.

   Rozumiemy, że taka informacja ma dotrzeć do jak największego kręgu odbiorców lecz uważamy, że właściwym byłoby zamieszczenie jej w języku polskim z ewentualnym tłumaczeniem na inny język czy też języki.

 

 

                                                                  Przewodnicząca Rady

 

                                                                                   Małgorzata Czopińska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Data wytworzenia dokumentu: 29.01.2013r.
Dokument wytworzony przez: Rada Miejska
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Andrzej Jelec-radny
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 07 lutego 2013 12:53
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krystyna Gruszecka
Ilość wyświetleń: 1526
07 lutego 2013 12:53 (Krystyna Gruszecka) - Dodanie dokumentu.